Δευτέρα 28 Απριλίου 2014

Από το ναδίρ στο ζενίθ.

Παρασκευή 25 Απριλίου στο κλειστό γήπεδο της Κλεάνθους αντιμετωπίσαμε την ομάδα της Προποντίδας  για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα με την Προποντίδα να παίρνει ένα προβάδισμα έως και 6 πόντους με το δεκάλεπτο να κλείνει 22-17. Στο 2ο δεκάλεπτο η Προποντίδα πάτησε γκάζι και αύξησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα  κλείνοντας το ημίχρονο με 11 πόντους διαφορά υπέρ της. Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά και μείωσε τη διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου στους 7 πόντους. Η 4η περίοδος ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα μας με την Προποντίδα να αντιδρά και να ξανά πηγαίνει την διαφορά στα μισά του δεκαλέπτου σε διψήφια νούμερα, με την ομάδα μας όμως να προσπαθεί να κάνει την ύστατη προσπάθεια στα 5 τελευταία λεπτά μειώνοντας δυστυχώς μόνο μέχρι τους 6 πόντους και κλείνοντας το παιχνίδι με σκορ 69-62.  Αν και δεν πήραμε όμως τη νίκη η ομάδα μας κατάφερε να μείνει τελικά στην κατηγορία σε συνδυασμό με την ήττα της Μαλακοπής μέσα στο Ιβανώφειο από την Α.Ε.Ε.Τ. .
 Να δώσουμε συγχαρητήρια και ένα μεγάλο RESPECT στην ομάδα της Ελπίδας Τούμπας που παρόλο που ήταν αδιάφορα τα παιδιά, τιμήσανε και σεβάστηκαν πρώτα τους εαυτούς τους, μετά την ομάδα τους και τέλος το άθλημα στα πλαίσια του ευ αγωνίζεσθαι  και δεν κάθισαν να χάσουν όπως κάνανε κάποιες άλλες ομάδες, παλεύοντας και κερδίζοντας τον αγώνα μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.

Δήλωση του προπονητή Στέλιου Ζελενίτσα: Από το ναδίρ στο ζενίθ από την πίκρα και την απογοήτευση στη χαρά και στα πανηγύρια από την κόλαση στον παράδεισο.
Πως αλλιώς να εκφράσει κανείς αυτό που έγινε σήμερα. OK θα πείτε κωλοφαρδία... όμως εγώ ξέρω πόσο σκληρά δουλέψατε πόσο ιδρώσατε πόσο τρέξατε και πόσο πραγματικά σας άξιζε να αγωνίζεστε εδώ. το αξίζετε 100% συγχαρητήρια σε όλους ανεξαιρέτως. Κοσμά, ΗλίαΔημήτρηΆγγελεΤάσο, Άκη, Κάρα, Kώστα, Μίλος, Τρου, ΜάρκοΝίκοΒασίληΓιώργο...σας ευχαριστώ για όλα.